HORSEMANSHIP

Horsemanship není jen o práci s koňmi. Je to životní filosofie, způsob myšlení a přístup k řešení různých situací a problémů. Je to způsob komunikace se světem, se zvířaty i s lidmi na bázi porozumění a hledání společné řeči. Nelze ho oddělit od života.

Věnuji se práci s mladými koňmi před obsednutím, obsedání a přiježďování mladých koní, znovuobsedání koní, u kterých se to nějak pokazilo, zlepšování komunikace mezi koňmi a lidmi, kde to moc nefunguje, učím začátečníky jak se s koňmi domluvit, aby to bylo srozumitelné a přijatelné pro obě strany.

JAK TRÉNUJI KONĚ:

ZE ZEMĚ - základy přirozené komunikace, práce na kruhovce ve volnosti, základy ze země na vazáku na kruhu, couvání, ustupování, zastavování, vodění, sedlání, uždění, ošetřování a nekonfliktní manipulace s koněm.

ZE SEDLA - obsedání a základní přiježdění v kruhovce a na jízdárně ve všech chodech. Zaměřuji se na rytmus, jemné ovládání koně sedem, holeněmi, otěží. Pracuji na provazové ohlávce, na obyčejném stihle, na bosalu a časem na pákovém uždění a vedení koně jednoruč - neck reining. Mojí největší inspirací jsou američtí vaqueros a Californios, Cowboy Dressage taky nejsou špatný...


Horsemanshipu jako principu komunikace s koněm a práci, založené na vzájemné úctě a spolupráci, jsem se začala věnovat v roce 2005.

Tenkrát jsem si pořídila svého prvního, opravdu vlastního koně Twistera, klusáka ze závodní dráhy. Začátky byly pochopitelně krušné, jako vždy, když si neznalec pořídí koně ze závodní stáje na klidné, pohodové vyjížďky... Takže vím jaké to je a jaké problémy mají lidi s jejich koňmi v podobné situaci. 

Hlavní je to nevzdávat, pustit se do toho s odhodláním a s otevřeným srdcem, učit se, zkoušet to a pracovat především na sobě.

Bylo potřeba hodně přemýšlet, hledat nové postupy a metody, protože všechno, co jsem měla zažité z jezdeckých klubů, jaksi selhávalo... znáte to, že?

Změnila jsem stáj, začala jsem objíždět kurzy horsemanshipu Vaška Bořánka, Honzy Bláhy a pak i amerických horsemanů jako je Martin Black, Buster McLaury, Kay Wienrich...

Začala jsem tušit, co je vlastně skutečně tím mým snem a koupila jsem si malé strakaté hříbátko.... paint horse Cherokeeho.

Twister se hodně spravil. Už to nebyl ten kostrbatej cvok, kterej stále jen klusal jak blázen, naučil se ohýbat, couvat, a dokonce i cválat.... a odešel k Monice na Vysočinu, kde našel svůj pravý domov. A já jsem se konečně začala věnovat horsemanshipu a westernovému ježdění naplno s mým malým paintíkem. 

Pak jsem si koupila ještě tříletého Aliho, protože se mi nechtělo na hříbátko čekat :-D. Takže ten byl vlastně prvním koněm, kterého jsem sama obsedla a naučila základy... tedy po Twisterovi, který byl jako klusák z dráhy obsedlý taky jen chvíli. Dodnes je s námi a je to ten nejchytřejší a nejcharakternější kůň, kterého jsem kdy poznala.

A pak přišlo ještě jedno hříbátko - roční Dandy, se kterým byla taky spousta legrace, jelikož to byl koník, na kterého prakticky nikdo předtím nesáhl. Takže než jsem si ho přivezla, musela jsem ho naučit nechat se chytit, nasadit si ohlávku, nechat se vodit, nastupovat do hengru atd. atd.. 

  No a to moje strakaté hříbátko, které nakonec ani moc nevyrostlo, můj indiánský pony Cherokee (nyní v majetku Pavly Dvořáčkové) jsem taky obsedla a naučila všechno potřebné pro život s lidmi a je to dnes super parťák do pohody i nepohody. A ten paint, který se moc nevybarvil, Dandy Prince Of Dawn (nyní v majetku Markéty Mullerové) je dnes taky příjemný a spolehlivý koník. A všichni tito koníci jsou dosud ustájení u nás. :-)

Mezitím jsem pomáhala s koňmi všem možným (i nemožným) lidem a obsedla jsem několik dalších koní. 

V roce 2016 jsme se rozhodli také pro pořízení chovné klisny AQH Victory DOC OLENA po které máme klisničku Freckled Katie Olena (2016) která se bude obsedat letos a palomino valacha Golden Sherlock DOC (2017). Z roku 2019 máme nádherného hřebečka po Wyos Ringo Hancock.

A já si doplňuji horsemanshipové vzdělání u Ondry Houšky na ranči OSWEGO, kde tomuto skvělému horsemanovi vypomáhám s prací kolem ranče a učím se od něj pracovat s koňmi podle zásad vaquero horsemanshipu... Takto pracuji na tom, abych se posouvala dál, abych mohla pro koně a jejich lidi udělat maximum, aby jim spolu bylo dobře... 

Musím být lepší, naučit se víc, pochopit další a další důležité věci. A ranch OSWEGO je rozhodně tím pravým místem... 

Od roku 2018 u nás zakládáme spolek WINDHILL pro sport, volný čas a vzdělávání.