KOPYTA

K dobré péči o koně patří kromě dobrého krmení, správného tréninku a možnosti volného pohybu také dobrá péče o kopyta. Touto problematikou se zabývám už přes deset let a neustále se snažím zdokonalovat, stále objevuji a studuji nové přístupy, jako trim po schvácení, při podotrochlóze, správné úpravy zúžených, či špalkových kopyt, nejlepší a nejefektivnější způsob přechodu koně naboso, co nejlepší tvarové přizpůsobení kopyta pro perfektní funkci a pohyb na různorodém terénu. Kopyta, jejich tvar a funkčnost ovlivňují celý pohybový aparát koně, i jeho svaly, šlachy a oběhový systém, potažmo i psychickou pohodu. 

Každý kůň je ale osobnost, a každý potřebuje něco jiného. Nevěřím v dokonalý tvar podle pravítka, v přesné úhly. Kopyto musí především vyhovovat svému koni a co nejvíce se přiblížit záměru matky Přírody. Mojí hlavní zásadou je, že kůň po strouhání musí vždy chodit stejně dobře, nebo lépe než před strouháním. To v praxi znamená, že než jedu na celodenní/vícedenní štreku, určitě si předtím koně vystrouhám, aby to šlapalo, jak má. Po dobrém trimu totiž kůň vždy chodí lépe než před.. proto přece koně trimujeme, ne?

První kůň, kterého jsem začala trimovat byl Twister - 8-letý americký klusák po dostihové kariéře - samozřejmě na podkovách. Bylo to docela dobrodružné, protože Twister se vyléčil z tříštivé zlomeniny olekranonu (vyléčil se díky skvělé péči mého dlouholetého přítele a výborného veterináře Vaška Malého) Celou dobu léčení stál v boxe na podkovách, které jsme pak sundávali z hrozně přerostlých kopyt. kovář to odmítl, tak jsem zahájila spolupráci s jedním nejmenovaným kopytářem, který mě taky postupně naučil trimovat. Sice blbě, ale přece. Dodal mi odvahu se do toho pustit. Twister byl na začátek docela těžký případ. Přední nohy byly po úrazu a zadní křivé. Strouhání hříběte už pak bylo hračkou, protože na Twistrovi jsem se dobře naučila co funguje dobře, co špatně a co vůbec... od té doby (cca od roku 2005) jsem storuhala své koně, koně přátel a známých a mezitím jsem se vzdělávala kde se dalo. 

Po dlouholetých zkušenostech nabízím strouhání koní naboso podle metody MUSTANG-TRIM. Maximálně klidný přístup, pomoc a poradenství s managementem koně.

Čerpám zejména ze zdrojů od Peta Rameyho a Davida Landrevilla. Mými českými poradci jsou Petr Soukup a především můj dlouholetý kamarád, spolujezdec a patron mých koní MVDr. Václav Malý.

Nově najdete spoustu článků (nejen od Peta Rameyho a Davida Landrevilla) a informací na nových stránkách https://www.mustang-trim.cz